Chemické odlakování

Proč používat chemické odlakování

Pokud potřebujete v průmyslu odlakovat díly či přípravky, máte na výběr v zásadě tři hlavní možnosti:

  • mechanické odlakování (fyzikálním působením abraziva – tzv. pískování)
  • termické odlakování (fyzikálním působením tepla v pyrolýzní peci)
  • chemické odlakování (působením chemikálií na nalakovaný povrch).

Každý z uvedených způsobů má své přednosti, ale také svá omezení. Například odlakování hliníkových automobilových ráfků (alu kola) se jeví jako velmi vhodné provádět chemicky, a to z následujících důvodů: Při pískování dochází k narušení citlivého povrchu materiálu (hliníkové slitiny jsou měkké) a ten je třeba před novým lakováním dále upravovat, aby byl hladký. Navíc není vždy snadné zajistit, aby se abrazivo dostalo do všech míst při složitém tvaru odlakovaného dílu (kola). Pokud vystavíte hliníkové kolo působení vysokých teplot v peci, může zase dojít k nežádoucí změně vlastností materiálu (pevnost, křehkost). Představa, že se vám rozpadne v plné rychlosti na dálnici kolo, asi není nijak lákavá. Chemické odlakování je naproti tomu k materiálu dostatečně šetrné.

Typy chemických směsí pro odlakování

V nabídce máme dva typy chemických směsí pro chemické odlakování:

  • chemické směsi na vodní bázi (řada výrobků Stripper). Tyto směsi obvykle obsahují silné louhy a další přísady urychlující odlakování a nasazují se zředěné vodou
  • chemické směsi na bázi rozpouštědel (řada výrobků Stripal). Tyto směsi se nasazují zásadně neředěné.

Abychom vám dokázali správně doporučit vhodný typ odlakovače pro vaši kombinaci materiál-barva, vyžádáme si od vás vzorky, které budou podrobeny laboratornímu testu. Čím přesnější informace o složení materiálu a použité nátěrové hmoty nám dáte, tím lepší bude výsledek.

Příklady použití

Technologická zařízení pro chemické odlakování

Pokud teprve uvažujete nad zavedením chemického odlakování ve vašem provozu, můžete volit z několika typů technologických zařízení, které se pro tento účel hodí:

  • ponorové zařízení (buďto s promícháváním lázně nebo bez promíchávání). Takovému zařízení se také říká odlakovací vana. Díly určené k odlakování se ponoří do odlakovací lázně.
  • postřikové zařízení. Takové zařízení se principem fungování podobá domácí myčce nádobí. Odlakovač působí na díly jejich postřikováním. Tato technologie vede zpravidla k rychlejšímu odlakování.

Hledáte-li vhodné odlakovací zařízení, pomůžeme vám s jeho výběrem či návrhem.

Kontaktujte nás a řekneme vám více

Protože je většina našich dodávek individuálních, naleznete na těchto stránkách pouze nástin možných řešení. S konkrétními technickými dotazy nebo žádostí o nabídku se na nás bez váhání obraťte.

Kontakt na nás je zde